Sessiz dünyaya işaretle girdiler

Sessiz dünyaya işaretle girdiler
İZMİR'in Gaziemir ilçesindeki Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi'nde, işaret dili eğitimi veriliyor. Eğitim yeni başlamış olsa da öğrenciler toplum içinde karşılaştıkları işitme engellilerle işaret diliyle konuşabilmenin, onlara yardımcı olmabilmenin mutluluğunu yaşamaya başladı. Öğrenciler, okul bahçesinde okunan İstiklal Marşı'na da işaret dili ile eşlik ediyor.

Gaziemir Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi'nde, öğrencilere Halk Eğitim Merkezi'nden bir uzman tarafından işaret dili eğitimi veriliyor. Bu eğitimi alan öğrenciler, okul bahçesinde gerçekleştirilen törenlerde İstiklal Marşı okunurken işaret diliyle eşlik ediyor. Okul Müdürü Hasan Vermez, bir gün televizyonda okullarda işaret dili eğitiminin neden olmadığıyla ilgili bir haber izlediğini belirterek, İzlediğim habere ben de hak verdim ve engelli vatandaşlar ile toplumumuzun daha iyi iletişim kurabilmesi açısından ne yapılabileceğini düşündüm. Halk Eğitim Merkezi ile görüşerek, okulumuzda tamamen ücretsiz bir kurs açtık. Öğrencilerimiz bu yolla hem işaret dili öğrenip işitme engelli vatandaşlarla konuşabilecekler, hem de belki bu sayede iş hayatlarında, sosyal hayatlarında bir artıları olacak dedi.

ÖĞRENCİLER HEYECANLA BENİ ARIYORLAR

İşaret dili eğitmeni Seren Gizem Biçer, öğrencilerin otobüste ya da yolda bir işitme engelli ile karşılaşıp iletişime geçince heyecenla kendisini aradıklarını belirterek, bunun çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. Biçer, eğitimin sonunda bir sınav yapılacağını ve bu sınavı geçen öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verileceğini vurgulayarak, bunu meslek haline getirmek isteyen öğrencilerin eğitmen ya da tercüman olabileceğini sözlerine ekledi.

Biçer, konuyla ilgili şunları söyledi

Onların, bir insanın hayatına bu şekilde dokunuyor olabilmeleri bile çok güzel bir duygu. Onlar da aynı şekilde çok mutlu olduklarını dile getiriyorlar. Hasan Müdürüm bize bu yönde bir taleplerinin olduğunu ve çocuklara işaret dili eğitimi vermek istediklerini söyledi. İlk defa bir okuldan böyle bir talep geldi, talebin öğrencilerimizden gelmesi en başta mükemmel. Biz de zaten sürekli işaret dili ile ilgili projeler gerçekleştiriyoruz. Bu konuda öğrenci arkadaşlarımız da çok çok istekli, yaklaşık 40 öğrencimiz var. Toplamda 120 saat sürecek olan kursumuz 3 ay önce başladı. 2 grubumuz var. Pazartesi ve Çarşamba bir grubumuz toplamda 6 saat olmak üzere ders görüyor, Perşembe ve Salı günleri de diğer grubumuz aynı şekilde 6 saat ders görüyor.

YANIMIZDAN GEÇİP GİDİYORLAR VE BİZ HİÇBİR ŞEY SÖYLEYEMİYORUZ

Kursiyerlerden 17 yaşındaki Rana Melike Kuzunoğlu, geçen sene metroda kendi aralarında işaret dili ile konuşan ve çok eğlenen bir grup genç gördüğünü, o anda işaret dili öğrenmeye karar verdiğini belirterek, şunları söyledi
Konuştukları hiçbir şeyi anlamıyordum ve gerçekten çok merak etmiştim. O anda karar verdim bunu öğrenmeye. Sonra, okulumuzda böyle bir kurs açılacağını duyunca kesinlikle katılmak istedim ve katıldım. İyi ki de katılmışım, çünkü başladıktan bir ay sonra arkadaşlarımla bir kafeteryadayken yanımıza ışıklı oyuncaklar satan, işitme engelli bir ablamız geldi. Üzerinde bir kart vardı ve işitme engelli olduğu, geçimini ışıklı oyuncaklar satmakla sağladığı yazıyordu. Kendisiyle hemen işaret diliyle iletişime geçtik, o da çok mutlu oldu, biz de çok mutlu olduk. Hatta kendisiyle fotoğraf da çekildik. Çok güzel bir duygu, çünkü ihtiyacı olan ve anlaşılmak isteyen birçok insan var. Türkiye'de bu durumda yaklaşık 3 milyon insan var. Kimse onları anlamıyor, yanımızdan geçip gidiyorlar ama biz hiçbir şey diyemiyoruz onlara, yardıma ihtiyaçları olduğunda yardım edemiyoruz. Bu yüzden bence herkesin öğrenmesi gereken bir dil.

Bir başka kursiyer 16 yaşındaki Sinem Çoban ise, Otobüste giderken birkaç işitme engelli ile karşlaştım, birbirleriyle işaret diliyle konuşuyorlardı. İlk başta çok heyecanlandım ve sonra onlarla burada öğrendiğim birkaç temel şeyle konuşmaya çalıştım. Yeni bir dil öğrenmek çok farklı bir duygu, çok mutlu oldum diyerek duygularını dile getirdi.

//ajans.dha.com.tr/images/videos/2017_12/2017_12_28/1800554/izmir_sessiz_dunyaya_isaretle_girdiler.mp4
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1