Avrupa Atletizm Şampiyonası tamamlandı

Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası sona erdi. Türkiye madalya sıralamasında 13’üncülüğü elde etti.

Avrupa Atletizm Şampiyonası tamamlandı

Almanya'nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası sona erdi. Türkiye madalya sıralamasında 13’üncülüğü elde etti.

Şampiyonada Türkiye, 1 altın 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 5 madalya topladı. Altın madalyayı erkekler 200 metrede Ramil Guliyev ile alan Türkiye, gümüş madalyaları erkeklerde 4x100 metre bayrak yarışı ve 400 metre engelli kategorisinde Yasmani Copello Escobar ile elde etti.

Türkiye'ye bronz madalyalar erkekler 100 metrede Jak Ali Harvey ve kadınlar 5 bin metrede Yasemin Can'dan geldi. Büyük Britanya 7 altın, 5 gümüş ve 6 bronz olmak üzere toplam 18 madalya ile zirvede yer aldı. Polonya 7 altın, 4 gümüş ve 1 bronz ile toplam 12 madalya ile ikinci, ev sahibi Almanya ise 6 altın, 7 gümüş ve 6 bronz elde ederek toplam 19 madalya ile üçüncü oldu. Şampiyonada en fazla madalya toplayan Almanya; Büyük Britanya ve Polonya'ya göre altın madalya sayısı az olduğundan dolayı sıralamada bu ülkelerin gerisinde kaldı.


İzmirli İbrahim bir ilki başardı


Artistik cimnastikte elde ettiği uluslararası başarılarla İzmir'in gururu olan İbrahim Çolak, İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda halka aletinde gümüş madalya kazanıp bir ilki başardı. Kariyerinde daha önce 2012 yılında gençlerde Avrupa ikincisi olan, Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda iki kez gümüş madalya kazanıp geçen yıl şubat ayında Avustralya'da katıldığı Dünya Kupası'nda yaptığı, "The Çolak" ismini alan hareketiyle cimnastik literatürüne giren 23 yaşındaki sporcu, Glasgow'da halka aletinde 15 bin 100 puanla gümüş madalyanın sahibi oldu. İbrahim'in başarısını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu başta olmak sosyal medyada binlerce kişi kutladı. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'ndan mezun olarak Şavkar Spor Kulübü'nde spor hayatını sürdüren İbrahim, ülkemize cimnastikte Avrupa Şampiyonası'nda en büyük madalyayı getirdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER