Silahlar olmasın

Orta Doğu’da bitmeyen savaşlar en çok silah tüccarlarının işine yarıyor. Öyle ki bölgeye silah satışını ikiye katladılar. Silah satışında ABD ve Avrupa ülkeleri başı çekiyor.
ABD yılda 7 buçuk milyar dolar tutarında satış yaptı. Resmi kayıtlara girmeyen rakam 50 milyar doları aşıyor. Bölgedeki en büyük silah ithalatçısı ise Suudi Arabistan. ABD'nin silah satışının yarısı Ortadoğu'ya gerçekleştiriliyor. Dünyadaki silahların üçte biri ABD tarafından tedarik ediliyor. Dünyada en çok silah satan öteki 9 ülke Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Hollanda, İtalya, Ukrayna ve İsrail.
Rusya’ya gelince. En çok sattıkları kalashnikov ve savaş uçağı. Rusya’nın yıllık satışı 6 buçuk milyar dolar. Yasal olmayan yollardan yaptıkları satışla gerçek satışı bu rakamın 5 katı.
Üçüncü sıradaki Almanya yılda ortalama 2 buçuk milyar dolarlık satış yapıyor. Fransa ise son yıllarda büyük atılım yaparak en fazla savaş uçağı sattı. Uçak alan ülkeler ise Lübnan, Mısır ve Katar.
İngiltere ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya silah satıyor. Bu ülkenin silah satışı 1 milyar doları aşıyor. Çin ise 500 milyon dolarlık savaş uçağı satışı yaparken son yıllarda bu rakamı 2 katına çıkardı.
Silah satışında yedinci sırada olan Hollanda 1 milyar dolarlık savaş uçağı satışı yaptı. İtalya ise dünya silah ticaretinde ilk sıralarda.
Ukrayna 2014 yılında yaklaşık 1 milyar dolar silah ihraç etti. Silah satışında 10’ncu sırada olan İsrail’in en çok sattığı ürün insansız hava araçları. İsrail yılda ortalama 550 milyon dolarlık silah ihraç etti.
Bize gelince. Türkiye küresel silah ithalatı sıralamasında 6’ncı sırada yer aldı.
Türkiye 2013-2017 döneminde önceki beş yıla kıyasla silah satışını yüzde 145 oranında artırdı. 29 ülkeye silah ve mühimmat sattı.
MKE Türkiye’nin 28 üniversitesiyle işbirliği yaprak Milli Tank Altay, Modern Milli Piyade Tüfeği, Modern Makinalı Tüfek, Keskin Nişancı Tüfeği, Havadan Taşınabilir Obüs, Nüfuz Edici Bomba projelerinin de aralarında bulunduğu toplam 127 ARGE projesini sürdürüyor. Söz konusu projelerin toplam bütçesi ise 283 milyon lirayı buluyor.
Ne diyelim silahlar ve savaşlar olmasın savaşlar sona ersin,insanlar ölmesin diyorum ama olmuyor. Hayatın acımasız gerçeği bu, ne yazık ki.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.
YORUM EKLE

banner15