Sanatın başkenti!

Bir yanda resim sergileri bir yanda tiyatro bir yanda konserler bir yanda festivaller... İzmir'de 12 ay süren bir sanat yaşamı var.
Sanatını özgürce icra etmek isteyen onlarca yazar, çizer, ressam, müzisyen, yönetmen ya İzmir'e yerleşiyor ya da nefes alabilmek için sık sık İzmir'e geliyor.
Urla, Seferihisar, Çeşme'de düzenlenen festivalleri binlerce hatta Urla Enginar Festivali'nde olduğu gibi milyonlarca insan ziyaret ediyor. Urla'nın ve Seferihisar'ın neredeyse her köyünde bir sanat etkinliği düzenleniyor. Hatta Kuşçular ve Barbaros Köyü'nde olduğu gibi bazı köylerde sanat galerileri bile var.
İnternette Türkiye'de sanatın başkenti araması yaptığınızda karşınıza İzmir ile ilgili haberler çıkıyor.
Peki, kültür ve sanat İzmir için bu kadar önemli ve değerliyken etkinlikler yeterli sponsor desteği bulabiliyor mu?
Bu soruya hiç düşünmeden 'hayır' diyebilirsiniz.
İzmir'deki kültür sanat etkinlikleri, festivaller başta CHP'li belediyeler olmak üzere bir elin parmaklarını geçmeyen sivil toplum örgütlerinin özverileriyle hayat buluyor.
Çok merak ediyorum. 31 Mart seçimlerinde CHP İzmir'de umduğunu bulamaz ve başta büyükşehir belediyesi olmak üzere 'kale' gözüyle bakılan birkaç ilçe belediyesini kaybederse ne olacak?
Ben size söyleyeyim. Bugün büyük bir keyifle takip ettiğimiz birçok kültür sanat etkinliğini unutmamız gerekecek.
Örnek mi istiyorsunuz?
Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) İzmir Temsilciliği'nin bu yıl 7.'sini düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali dün başladı. 17 Aralık'a kadar sürecek olan festivalde 3'ü yabancı olmak üzere toplam 27 oyun seyirciyle buluşacak.
Festivali kimler mi destekliyor? Hemen söyleyeyim. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Buca Belediyesi, Balçova Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Bergama Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, Gaziemir Belediyesi, TMMOB, KESK, DİSK, Konak Kent Konseyi, Grand Corner Hotel, Ebruli Tur, Birgün Gazetesi ve Pınar. Bu listeden belediyeleri ve sivil toplum örgütlerini çıkarın geriye ne kalıyor.
Destekleriyle her zaman ya da zaman zaman kültür sanatın yanında olan şirketlere sözüm yok. Ama artık bu yükün belediyelerin ve STK'ların üzerinden alınması gerekiyor. Her fırsatta İzmirli olmakla övünen şirketlerin taşın altına ellerini koymasını bekliyorum.


YORUM EKLE