Vatan Partisi'nden engelliler için kontenjan

Vatan Partisi'nden engelliler için kontenjan
VATAN Partisi İzmir İl Başkanlığı, engelli bireyler için farkındalık oluşturacak önemli bir karar aldı. Parti, belediye meclis üyeliği listelerinde, ilk iki sıraya farklı engelli gruplarından adayları yazma kararı verdi. Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rıfat Mutlu, konuyla ilgili olarak da bir karikatür çizdi.

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rifat Mutlu, engelli bireyler konusunda Türkiye’de ilk olacak bir karara imza attıklarını söyledi. Buna göre, parti belediye meclis üyeliği listelerini hazırlarken, engelli bireylere öncelik verecek. Meclis üyeliklerinde ilk iki sıraya, faklı engel grubunda bulunan adaylar yazılacak. Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rifat Mutlu, "Engelli belediye meclis üyelerinin, ön sıralarda yer almasını sağlayacak bir kota oluşturduk. Her belediye meclisinde, ilk iki sırayı farklı engel gruplarından engelli meclis üyelerimize ayırıyoruz. Bu çok büyük bir eksiklikti. Bunu ilk kez bir hayata geçiriyoruz" dedi.

KARİKATÜRLE FARKINDALIK


Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Rifat Mutlu, "Sanki bir öğrenilmiş uzaklık içerisinde hepsi. Ama siyasal katım onları da mutlu edecek. Böyle doğrudan doğruya yerel yönetimlerin içerisinde olacaklar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir araştırma yapıyor. Araştırmaya göre engellilerin yüzde 70’i yollardan, yaya geçitlerinden yakınıyor. Kamu kurumlarına gidemiyorlar. Haklarını kullanamıyorlar. Biz bunun öncülüğünü yapmak istiyoruz" diye konuştu. Toplumsal sorunlara yönelik çizdiği karikatürlerle de dikkat çeken Mutlu, bu konuya dair de bir karikatür çizerek, farkındalık oluşturmaya çalıştı. Karikatürde, tekerlekli sandalyede oturan iki engelli vatandaşın, "İzmir’de yaşayan 400 bin engellinin yerel yönetimde temsilini istiyoruz" sözleri yer bulurken, karşısındakinin de, "Ama engelleri aşıp, sandığa gidebilecek seçmen sayınız az" ifadeleri ile göndermede bulunulduğu dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER