Kılıçdaroğlu: Asgari ücret net 2 bin lira olmalı

Kılıçdaroğlu: Asgari ücret net 2 bin lira olmalı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki yıl için asgari ücretin net 2 bin TL olması gerektiğini belirterek, "Büyük bir ihtimalle diyecekler ki 'Parayı nereden bulacaksınız?' Para var kardeşim. Ödemiyorsan bir dene bakalım 2 bin lira ile sen geçin bakalım 1 ay. Erdoğan da geçinsin, Binali bey de geçinsin. Bakanlar da geçinsin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Porsuk Spor Salonu'nda yapılan ve Sinan Özkar, İlker Özokçu ve Ersen Yeniceli'nin aday olduğu CHP İl Kongresi'ne katıldı. Karayolu ile Ankara'dan Eskişehir'e gelen ve salona Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte giren Kılıçdaroğlu partililerin coşkusuyla karşılandı. Kılıçdaroğlu gelmeden önce kongrenin yapıldığı salonda polis ve jandarmalar eğitilmiş köpeklerin katılımıyla bomba araması yaptı. Partililer arama yapılarken dışarıda bekledi. Divan Başkanlığını Ankara Milletvekili Levent Gök'ün yaptığı kongrede konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyeler üzerinde baskı oluşturduğunu öne sürerek şöyle devam etti:

"Bursa yeşil bir kent olarak tanınıyordu, şimdi beton kent. Dünyanın pek çok ülkesinden Eskişehir'i görmeye geliyorlarsa bu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sayesinde. Ancak, onlar güzelliğe tahammül edemiyorlar. Savcıları, hakimleri harekete geçirdiler. Bugün sordum; Büyükerşen beraat etmiş. Benzer uygulamalar İzmir'de yaşandı. 428 yılla yargılandı beraat etti ama yargılayanlar şimdi içeride. Bizim genlerimizde Kuvayi Milliyeciliğin genleri vardır. Biz Kuvayi Milliyeciyiz. Baskılar bizi yıldıramaz."

'MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ'

Kılıçdaroğlu, her şeyin karşısında olmadıklarını, doğru yapılan şeyleri desteklediklerini ancak yanlışların da karşısında olduklarını anlatırken, "Siz doğru bir şey yaptığınız da biz itiraz mı ettik? Hayır. Doğruyu yaparsanız, destekleriz. Yanlış yaparsanız en güçlü şekilde karşınızda dururuz. Dünya da bilsin onlar da bilsin" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının 420 günden bu yana tutuklu olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Neden tutuklular? FETÖ'den tutuklular. Cumhuriyet Gazetesi'nin tarihini bilenler demokrasiden özgürlükten yana tavır aldıklarını bilirler. Sözcü Gazetesi de demokrasiden yana tavır almıştır. Sözcü Gazetesi'nin sahibi FETÖ'den ötürü gözaltına alınacak diye mahkeme kararı çıkardılar. Biz medya özgürlüğünü savunuyoruz. Altan kardeşlerin hakkını hukukunu savunuyoruz. Çünkü biz bizimle aynı düşüncede olmasalar bile her kalem sahibini özgürce yazı yazmasını isteriz. Bizi anlayamadıkları nokta o zaten" dedi.

//ajans.dha.com.tr/images/videos/2017_12/2017_12_24/1796948/eskisehir-kilicdaroglu_eskisehir_il_kongresi_nde_konustu3.mp4

'ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN LİRA'

Kılıçdaroğlu, soruların çözüm adresinin partileri olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir dönem denirdi ki 'Şu CEHAPE var ya'. E ne olmuş CEHAPE'ye? 'Bu CEHAPE hep eleştirir. Hiç öneri getirmez' derler. Bugün onurla ve gururla ve büyük bir özgüvenle şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye'de nerede bir sorun varsa o sorunun çözüm adresi CHP'dir Daha düne kadar akılarına gelmeyen dünya kadar sorunu onların önüne koyduk. Akıllarına taşeron işçisi bile gelmezdi. Taşeron işçisi 21'inci yüzyılın köleleri gibi çalıştırırdı. Taşeron işçilerinin hiçbir hakları yoktu. Taşeron işçilerinin haklarına kim sahip çıktı? Biz sahip çıktık. Taşeron işçilerine kadro veren Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkardılar. Muhtarların sorunları var, muhtarların sorunlarını da çözeceğiz. Orman köylülerinin de sorunları var, emeklilerin sorunları var. 2 maaş ikramiyemiz hala kulağımızda ve hala gönlümüzde duruyor. Emekliler Ramazan bayramında ve kurban bayramında 2 maaş ikramiye vermek bizim namus borcumuzdur. Bunu gerçekleştireceğiz. Asgari ücret akıllarına bile gelmezdi. Kapalı kapılar ardında oturur asgari ücreti tespit ederlerdi. Dedik ki asgari ücret net 1500 lira olacak dedik. 2 yıl önce. Nereden bulacaksın parayı dediler. Türkiye'de para var da siz parayı başka yere harcıyorsunuz. O paralarla cebinizi dolduruyorsunuz. İşçiye vermiyorsunuz o parayı. Şimdi asgari ücret 1404 lira. Şimdi buradan Eskişehir'den söylüyorum. 2018'de asgari ücret net 2 bin lira olmalı. Net 2 bin lira. Büyük bir ihtimalle diyecekler ki 'Parayı nereden bulacaksınız.' Para var kardeşim. Ödemiyorsan bir dene bakalım 2 bin lira ile sen geçin bakalım bir ay. Erdoğan da geçinsin, Binali bey de geçinsin. Bakanlar da geçinsin. Üstelik 2 bin lira ile geçinsin derken uçaklarından vazgeçmesinden, makam arabalarından vazgeçmesinler. Yemek yiyorlar bedava vazgeçmesinler, geziyorlar bedava vazgeçmesindeler. 2 bin lira ile bir mutfak nasıl geçinirmiş ona bir baksınlar. Her soruna sahip çıkacağız. Her sorunu çözeceğiz."

Kılıçdaroğlu CHP'li belediye başkanları ve akrabalarının Man adasında şirketlerinin olmadığını söyleyerek, " Gideceksin Man adasında şirket kuracaksın. Türkiye'de vergi ödememek için her türlü kata kullüyü çevireceksin. Ben de bunu dile getirdiğim zaman ey kılıçdaroğlu bak dikkatli ol, senin üstüne geliriz. Yani tehdit ediyorlar. Yani şantajla, yani korkuyla. Beni sözde susturacaklar. Sen kim oluyorsun da beni susturuyorsun. Senin gücün beni susturmaya yetmez. Eğer susacaksam susmamın bedeli bellidir ve ölümdür. Ölürüz ve susarız" diye konuştu.

'GERGİNLİK İSTEMİYORUZ'

Gerginlikten yana olmadıklarını ifade eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz siyasette gerginlik istemiyoruz. Gerginlikten yana da değiliz. Yani siyasette oturalım kavga edelim böyle bir anlayışımız da yok. Peki biz bunları niye söylüyoruz. Yanlışa birilerinin yanlış demesi lazım" dedi.

Konuları tartışmak için televizyonda karşısına çıkılmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "televizyona çıkmaya cesaretleri yok. Yürekleri yok. Karşıma çıkamıyorlar. Ben öyle korkulan bir adam değilim. Makul bir adamım. Sessiz bir adamım. Kimseye hakaret etmemem" diye konuştu.

'18 ADAYI ALACAĞIZ'

Reza Zarrab olayının unutturulmaya çalışıldığını öne süren Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Neden Reza Zarrab için olumsuz bir cümle kullanmıyorsun? Benim için kullanıyorsun, vatandaş için kullanıyorsun. Hangi gerekçe ile Rıza Zarraf için tek cümle kurmuyorsun. Ne oldu? Rıza Zarraf aleyhine tek bir cümle kurmuyorsun?" diye sordouğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Bir konuda daha cevap alamıyorum. Ege adaları. 18 adamız ve bir kayalığımız, Yunanistan tarafından işgal edilmiş vaziyete. Askeri birlikleri var. Yunan bayrağı var. Hiçbir sözleşme Osmanlı dönemi dahil 18 adanın Yunanistan'a ait olduğuna dair hiçbir belge yok. Hiçbir bilgi de yok. Adamlar işgal etmişler. Beyefendi de biz milliyetçiyiz diye ortalıkta geziyor. Ben de söyledim. Bu 18 ada nedir kardeşim. İşgal ediliyor neden sesini çıkarmıyorsun. 18 adayla ilgili tık yok. Bugün bekledim belki 18 adayla ilgili bir laf söyler. Gene tık yok. Yunanistan savunma bakanı bana cevap veriyor 'gel de al' diyor. Hükümetten gene tık yok. 2019'da geleceğiz 18 adayı da o kayalığın da seni elinden alacağız. Nasıl diyorsan onun da örneğini vereyim sana. Rahmetli Ecevit Kıbrıs'a nasıl gitti, Kıbrıs'ı nasıl aldıysa aynı şekilde geleceğiz ve alacağız."
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2017, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER