banner31

Oyun içinde oyun

En sonunda ABD Suriye’ye saldırdı. Gerekçe kimyasal silah kullanılması. Batı’ya göre saldırının faili Esad. ABD’ye Fransa ve İngiltere destek olurken Almanya çekimser. Dünya Sağlık Örgütüne göre Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair işaretler var.
Peki gerçekten Esad suçlu mu ?
Rusya ve İran ise olayın düzmece olduğu görüşünde. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD’inin Suriye’de kimyasal madde kullandığı yolundaki iddialarıyla ilgili şunları söyledi: “Ama şunu da biliyoruz. Biz Irak'ta bir şeyler gördük, bazı tezgahlar çevrildi. Kimyasal silah adı altında müdahalenin gerekçesi hazırlandı. Benzer şeyin Suriye'de olup olmadığını bilmiyoruz. ABD’nin bu tutuma Suriye’ye askeri müdahalenin gerekçesidir. Geçmişte Irak’da Saddam’a karşı yapılan operasyon da aynı gerekçe ile yapıldı.”
Anımsayın emperyalist ABD, 2003'de Irak’ı işgal gerekçesi olarak Saddam’ın kimyasal silah bulundurduğunu iddia ederek müdehale etmişti. Ama bu iddia boş çıktı. Olaydan karlı çıkan tabii ABD oldu. Dünyanın ikinci büyük petrol rezervini ele geçirdiler.
Hitler Polonya’ya nasıl saldırdı? Sınırdaki bir karakola Polonya askeri elbisesi giydirilen Alman askerlerini göndererek tüm askerleri öldürdü. Bunu bahane ederek Polonya’ya saldırdı.
İşte ABD’nin de yaptığı da bu.
Orta Doğu Uzmanı Dr Abdullah Manaz’ın yorumu ise şöyle; “Suriye’de kimyasal silah saldırı planı tamamen İsrail-İngiliz işi. MOSSAD elemanları içlerine kimyasal silah doldurulmuş füzeleri Suriye’de kullandı. Esad rejimi kesinlikle kimyasal silah kullanmadı. Bu kirli oyunun baş aktörü İsrail’dir. “
Gerçekten İsrail bir taşla 2 kuş vurarak Esad’dan ve İran’ın varlığından kurtulamayı planlıyor.
Şimdi soruyorum.Bu operasyonla sonucu ülke harap olmuş, her yer yıkılmış, yüz binlerce insan ölmüş, milyonlarca insan evsiz yurtsuz kalmış kimin umurunda. Bu aşamadan sonra müdahale edecekmiş ABD. Bu insanlara yazık değil mi? Orta Doğu’da herkesin bir hesabı var. Ama ölenler için değil.
Sözün özü; ABD’nin derdi Rusya’yı, Suud’un derdi İran’ı sıkıştırmak, Mısır’ın derdi Türkiye’yi çıkmaza sokmak. İsrail’in derdi ise Gazze’yi işgal etmek, İran’ın derdi daha da yayılmak. Rusya ise sıcak sularda yüzme hesabında. Yani anlayacağınız herkesin bir hesabı var.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.
YORUM EKLE