banner31

Orta oyunu

2019 öncesi operasyon tamam. Hürriyet başta olmak üzere Aydın Doğan'ait tüm gazete ve televizyonların yandaş bir gruba satılmasıyla medyanın yüzde 90'dan fazlası AKP iktidarını emrine verildi.
Satış fiyatı 1.2 milyar dolar (4.9 milyar lira) olarak açıklandı. Demirören Grubu'nun bu parayı nasıl bulacağı tartışılırken ortaya Katar iddiaları atıldı.
İşin özünde para olmadığı bir gerçek. Aydın Doğan'ın bu satışı paraya sıkıştığı için gerçeklestirmediği biliniyor.
Peki neydi sebep?
Tabii ki Doğan'ın yıllardır iktidarın ağır baskısı altında bunalması. AKP, yıllardır büyük vergi cezalarıyla bu adamı yıldırmaya çalışıyordu. Tamam da arkadaş bunca yıldır dayandın da bir yıl daha sabredemedin mi? Ülke için böylesine önemli üç seçim öncesinde teslim olmak 40 yıllık bir medya patronuna yakışır mı?
Şimdi neler olacak ?
Ne olsun. Televizyonlarda tam bir orta oyunu seyredeceğiz. Hacivat-Karagöz, Kavuklu-Pişekar boy gösterecek. Tabii bir de meddahları olacak. Al gülüm- ver gülüm. Biri pas verecek diğeri gol atacak. Tabii ofsaytmış, faulmüş hiç önemli değil. Maksat iktidara puan yazsın.
Gazeteleri de hiç farklı olmayacak. Fesli, şalvarlı ne kadar yobaz, ne kadar yalaka varsa köşeleri işgal edecek .Manşetleri buram-buram yağ kokacak. Bakın son iki günlük manşetlere;
"Türkiye'yi durduramadılar, Yedi yıldız büyüdük, 7.4 büyüme ile dünya lideriyiz, Türkiye uçtu, AB'yi üçe katladık"
Bu yalakalarin dünkü manşetleri de tek elden çıkmış;
"Fransa'ya yüksek frekans, Macron'a ayar verdik."
İşte böyle. Şimdi satın aldıkları gazetelerde tarafsız kalmayı başaran gazetecileri postalayacaklar, yalakaları kullanmaya devam edecekler. Onlar şimdiden göreve hazır. Bakın Hürriyet'in yıllarca Genel Yayın yönetmenliğini yapmış birinin hafta içindeki yazısına;
"İtiraf edeyim; dün içimi en çok oksayan manşet, Sabah Gazetesi'ninkiydi. Önceki gün Varna'da yapılan AB Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üç liderin el ele fotoğrafları vardı. Manşet de söyleydi; "Güçlü Avrupa'yi birlikte inşa edelim." Bu sayfayı görünce 13 yıl öncesine döndüm.Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin başlama kararının alındığı gece yaşadığım coşkuyu anımsadım."
Nasıl iyi mi? Arkadaş ısınma turlarına şimdiden başlamış.
Seçimlerden sonra "Her ne kadar sürç-i lisan ettikse affola" diye sonuçlanacak medyadaki orta oyununa hoş geldiniz.
YORUM EKLE