Melek yatırımcı kim değildir?

Geçtiğimiz hafta ülkemizde girişimciliğin genel durumuna değinmiştim.
Rakamlarla Türkiye'deki girişimciliğin fotoğrafını çekmeye çalışmıştım.
Bu hafta melek yatırımcılığı ele almak istiyorum.
Ülkemizde 2013 yılnda bu yana resmi olarak uygulanmakta olan melek yatırımcılık sistemi finansman sorunu yaşayan genç girişimcilerin can simidi oldu.
Türkiye'de 2017 itibariyle lisanslı melek yatırımcı sayısı 424.
Yüksek risk ve büyüme potansiyeline sahip işletmelere daha yolun başındayken yatırım yapan ve aynı zamanda kendi tecrübeleri ile girişimcilere destek sağlayan özel bir yatırım modeli olarak tanımlanan melek yatırımcı, girişimcilerin ihtiyaç duydukları finansmanın sağlanmasında önemli bir rol üstleniyor.
Melek yatırımcılar, girişimlere hayattan beklentilerini, bilgilerini, iş ağlarını ve sermayelerini koyuyorlar.
Girişimlerin hızlı büyüyebilmesi için onlara mentorluk ve danışmanlık yapıyorlar.
“Parlak” bir fikirle hızlı yol almak isteyen genç beyinler ise her geçen gün sayısı artan melek yatırımcı ağlarının kapısını çalıyor.
Sistemi yeterince bilmeden, gerekli fizibilite çalışması yapmadan melek yatırımcıların kapısını çalan gençlerin birçoğu hüsrana uğruyor.
Ege Bölgesi ve İzmir’in ilk akredite melek yatırım ağı olan ve bünyesinde İzmirli ve Egeli sanayici-işadamlarının bulunduğu EGİAD Melekleri Ağı'na bugüne kadar yapılan 200'den fazla başvurudan sadece 4'ünün yatırım desteği alabilmiş olması bunun en iyi göstergelerinden.
Başvuruların çok azının destek alıyor olmasının en önemli sebeplerinden biri melek yatırımcıların çağın gerekliliklerine uygun olarak dijital alanda geliştirilen fikirlere sıcak bakıyor olmaları.
Fizibilitesi iyi yapılmamış ve sürdürülebilirliği olmayan projeler ise baştan kaybediyor.
Gelelim başlıktaki soruya.
Melek yatırımcı kim değildir?
Melek yatırımcı, melek değildir.
İsminde melek geçiyor olması sizi yanıltmasın.
Bu kapitalizmin ruhunu aykırıdır zaten.
Yatırımcı para kazanmak ister.
Eğer iş fikrinizin para kazandıracağına inanırsa yatırım yapar.
İş fikrinizi bir melek yatırımcı ağı ile paylaşacaksanız projenizde kontrolünüzü kaybetmenize neden olacak tekliflere de hazırlıklı olun.
YORUM EKLE

banner1