Sanat eseri yorganlar

Sanat eseri yorganlar

Selçuk Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Dr.Öğr.Üyesi Tülay Gümüşer, İzmir'de açtığı sergiyle Türkiye'de bir ilke imza attı. Gümüşer, yok olmaya yüz tutan yorgan sanatı ile çağdaş sanat arasında bir köprü kurmayı hedefliyor.

sinannİzmirli akademisyen Dr.Öğr.Üyesi Tülay Gümüşer, yorganlama tekniği ile tipografik tekstil tasarımı sergisini Eskiiz Tasarım Atölyesi'nde açtı. Gümüşer'in 12 çalışmasından oluşan sergi Türkiye'de bu alanda açılan ilk sergi olma özelliği taşıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü mezunu olan ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yüksek lisans, Yaşar Üniversitesi'nde doktora çalışmalarını tamamlayan Tülay Gümüşer, “Tekstil tasarımı ve politik sanat olmak üzere iki alanda uzmanlık alanım var. Ama son zamanlarda hem kuramsal olarak hem de pratikte tekstil tasarımı üzerine yoğunlaştım” dedi.

Kitap yazacaktı, sergi açtı
Yaptığı çalışmaları bir sergi ile paylaşma fikri olmadığını daha çok akademik alanda ilerlemeyi hedeflediğini anlatan Gümüşer, “Önceleri aklımda sergi açma fikri yoktu. Bu alanla ilgili kitap çalışması yapacaktım. Çalışmalarımı görenler, bunu mutlaka sergilemelisin, 11 yıldır akademik çalışmalar yapıyorsun mutlaka pratik sanatla da ilgilenmesin diyorlardı. Yorgan sanatıyla geçmişte de ilgileniyordum zaten. Bu konuyla ilgili Tire'de bir araştırma da yapmıştım. Sonra güncel sanatla geleneksel sanatı nasıl biraraya getirebilirim diye düşünürken bu sergi çıktı ortaya” diye konuştu.

İkinci sergi Şubat'ta
Yorganlama tekniği ile tipografik tasarımı sergisinde kendisinin son 1 yılını anlattığını vurgulayan Gümüşer, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yorganların üzerindeki harflerin hepsi benim adım ve soyadımdaki harflerden, doğum tarihimden ve uğurlu rakamım 9'dan oluşuyor. Monogrom bir çalışma oldu. 95x95 cm sublimasyon baskı tekniğiyle polyester kumaş üzerine baskı yapıldı. Modern bir teknik kullanıldı. Aynı zamanda yorganlama tekniğiyle de içine elyaf konularak belli yerler dikildi. 12 yorganın hepsi bir ayı temsil ediyor. Çalışmaların 11 tanesi siyah, beyaz ve gri tonlarından oluşurken 12. çalışma renkli oldu. Bu tasarımda Orhun Yazıtları'ndaki harflerle adımı soyadımı yazdım. Bu çalışma ayrıca Şubat ayında açacağım ikinci serginin ilk eseri olacak. Tasarımlarım renklenmeye başlayacak.”

“Sanatçı değilim”
Kendisini henüz sanatçı olarak tanımlamadığını altını çizen Gümüşer, “Ben akademisyenim. Kendime sanatçı demiyorum. Sergi açmış olmak sanatçı olmak anlamına gelmiyor. Ülkemizde böyle bir yanılgı var. bu beni rahatsız ediyor. Eğer bu sanat yolculuğum devam ederse ileride sanatçı olmak isterim. O ünvanı almak için daha yolun başındayım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER