Kral hükmünde kararname(!)

OHAL niye ilan edildi? KHK'lar niye çıkarılıyor? FETÖ ile mücadele için değil mi? Peki uygulama böyle mi? Taşeronların kadroya geçirilmesi, Gemlik merkezinin taşınması, sanıklara tek tip elbise uygulaması...Ve bunlar gibi yüzlerce KHK. Hiçbirinin FETÖ mücadelesiyle ilgisi yok.

Bütün amaç, muhalefetin, Meclis'in, Anayasa Mahkemesi'nin devre dışı bırakılması. Hukuk devletinin yok sayılması.

Bakın 696 Sayılı KHK'ya. Özetle ne diyor;

“15 Temmuz'un devamı niteliğinde olan eylemleri bastırmak için güç kullanan sivillerin ceza ve tazminat sorumluluğu yoktur.”

Vay be. Devamı niteliğinde öyle mi? Eylemin 15 Temmuz'un devamı niteliğinde olup olmadığına kim karar verecek ?

Taşeron işçi kadro hakkını alamamış sokakta protesto ediyor. Birtakım paramiliter güçlere ver sopayı, dağıtsın işçileri. Gerekçe eylemde FETÖ şüphesi gördük. Üniversite öğrencileri sınav sistemini protesto ediyorlar öyle mi? Ver palayı çete elemanına parçalasın öğrencileri. Sivil toplum örgütleri hükümetin bir kararına karşı gösteri mi yapıyorlar? Ver karanlık güçlerin eline silahı tarasınlar kalabalığı. Bu FETÖ eylemidir de. Bu mudur?

Devamı da olabilir. Evler basılabilir, insanlar linç edilebilir, hasımlar öldürülebilir. Suç işleme özgürlüğü getiriliyor bu KHK ile farkında değil misiniz?

Nerede Meclis? Nerede Anayasa Mahkemesi? Nerede Sivil Toplum örgütleri. Eyy AKP milletvekilleri hiç mi gururunuz incinmiyor size hiç danışılmadan, hepinizi devre dışı bırakarak yayınlanan bu KHK'lar karşısında?

Dışarıya karşı sık-sık “Burası kabile devleti mi?” diyorsunuz. Bunu içeride de söylesenize.

Siz Anayasa Mahkemesi “KHK Kararları bizim yetkimiz dışında” diyerek işin içinden sıyrılamazsınız. Görmüyor musunuz? Anayasa'nın değiştirilemez maddeleri ihlal ediliyor. Ayrıca Meclis'in beşte üç çoğunluğunun çıkarabileceği Genel Af ilan ediliyor. Sokun ellerinizi şu taşın altına.

KHK'yi yayınlayan güç ya da güçler! Bu bir Kral Hükmünde Kararnamedir. Gelin vazgeçin, geri çekin bu kararnameyi. Devleti ortadan kaldırmayın. Kanlı iç çatışmalara davetiye çıkarmayın. Terör örgütlerinin, yabancı istihbarat servislerine olanak tanımayın.

Bırakın oyun oynamayı! Bu ülke kimsenin oyuncağı değil. Güçlü iktidarlar paranoya sonucu alınan tedbirlerle değil, hukukla, adaletle özgürlükle sağlam temellere oturtulabilir.
YORUM EKLE

banner1