Hırsızın hiç mi suçu yok?

İzmir'de bir güvenlik görevlisi... Korumakla yükümlü olduğu tesise gece hırsız giriyor. Hırsızı yakalamaya çalışırken yaralıyor. Hırsızın hayati tehlikesi yok ancak hastanelik oluyor. Güvenlik görevlisine ise ağırlaştırılmış müebbet cezası veriliyor. Bir daha asla özgür kalamayacak, sevdikleriyle birlikte olamayacak.
Desem; inanır mısınız?
Muhtemelen “Olur mu böyle şey” diyeceksiniz. Haklısınız da... olmaz.
Peki bu güvenlik görevlisi insan olmasa da, diyelim ki köpek olsaydı...
Senaryo aynı.
İzmir Çiğli'de güvenlik amaçlı, bir dükkanı koruyan köpek... Pazar günü sahibi yokken, dükkana hırsız giriyor. Bahçede bağlı olan köpek de haliyle hırsızı yakalamak istiyor. Zincirini koparıyor ve hırsızı yaralıyor. İstese öldürebilir ancak eğitimli bir hayvan, etkisiz hale getirdiği anda daha fazla ileri gitmiyor. Sahibi gelir gelmez de hırsızı bırakıyor. Yani aslında görevini yapıyor. Hırsızın hayati tehlikesi yok ancak hastanelik oluyor. Güvenlik köpeğine ise ağırlaştırılmış müebbet cezası veriliyor. Saldırgan etiketi yedikten sonra Seyrek'te yasaklı köpeklerle birlikte, tek başına bir hücrede geçirecek bundan sonraki ömrünü. Bir daha asla özgür kalamayacak, sevdikleriyle birlikte olamayacak.
Köpek suçlu da; e be kardeşim hırsızın hiç mi suçu yok?

***

Bu olayı siz haberlerde şöyle okudunuz “pitbull genci hastanelik etti”
Olayın nasıl geliştiği, söz konusu gencin neden hastanelik olduğu tabii ki haberde yoktu.
Olayın gerçek yüzü HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder'in paylaşımıyla ortaya çıktı ama köpek çoktan belediye ekiplerince alınmıştı. Sahibi üzgün, perişan... Hırsızdan şikayetçi oldu, haberi eksik yazanlara tekzip gönderdi, köpeği için mücadele de başlattı ama böyle durumlarda maalesef köpekleri geri alabilmek çok zor. Kanunlar bir insana saldıran hayvanı hemen tehlikeli ilan ediyor ve gerekçesine bakmaksızın bir daha özgür kalmasına, sahibi ile kavuşmasına izin vermiyor.
Yanlış anlaşılmasın; Nedensiz yere saldıran, aşırı agresif hayvanlardan bahsetmiyorum. Onların maalesef özgür kalması hem insanlar hem de diğer hayvanlar açısından sakıncalı. Onları bu hale getiren genelde insanlar olsa da cezasını hayvanlar çekiyor. Ama bu, başka bir yazının konusu.
Bizim yazının öznesi ise bir koruma köpeğinin koruma görevini yapmak isterken başına gelenler...

***

Bizimki gibi şiddet dozunun günden güne arttığı, sudan sebeplerle herkesin her an birbirine kafa göz dalabildiği ülkemde köpeklere verilen cezalar insanlara verilse sokakta insan kalmazdı. Köpeklerden saldırmadan önce durup düşünmesini, durumu muhakeme etmesini bekliyor olacağız ki; yapmadı mı en ağır cezayı veriyoruz!
“Düşünen hayvan” insandansa sanırım beklentimiz kalmamış olacak ki; hoş görüyoruz, “bir anlık cehalet” diyoruz, “iyi hal” ve “hafifletici sebepler”e bakıyoruz!YORUM EKLE

banner1