Hayvan mezarlığı

Uzun yıllar baktığımız, sevdiğimiz, bir arada yaşayıp ailemizden biri kabul ettiğim iz evcil hayvanlarımıza veda etmek, hayvanseverliğin en acı ve zor sınavı.
Evlat gibi gördüğümüz dostlarımızı bu sevgi bağına yakışır şekilde uğurlamak da en doğal hakkımız.
Yaşadığım için biliyorum; can dostunuzun doğru düzgün bir yere gömüldüğünü, ziyaret edebileceğiniz bir mezarının olduğunu bilmek küçük ama çok önemli bir teselli kaynağı.
Ne acıdır ki; birçok hayvansever yaşadığı kentte hayvan mezarlığı olmadığı için, gömecek başka uygun bir yer de bulamayınca, can dostlarının cansız bedenlerini çaresizce çöpe atmak zorunda kalıyor. Ölüm acısının üstüne bir de bu eklendiğinde; hayvanseverlerin yaşadığı duygusal travmayı tahmin bile etmek mümkün değil.

***

İstanbul'da 17 yıllık can dostunu yitiren B.S. adlı vatandaş da; bir bahçesi veya gömebileceği bir yeri olmayınca, köpeğinin cenazesini, devasa metropolün tek hayvan gömü alanı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tuzla-Aydınlı mezarlığına götürmüş. Ama acılı hayvansever içeri bile alınmamış. Köpeği teslim alıp “siz giremezsiniz” demişler. Üstelik daha sonra ziyaret etmesine de izin verilmemiş. Belediyeye yazdığı dilekçeler boşa çıkınca, bu kez HAYTAP'a ihbar etmiş durumu.
Simdi iki kurum arasında karşılıklı dilekçeler yazılıyor. Ancak HAYTAP'ın son dilekçesine gelen konuyla alakasız cevap, bu sürecin daha çok zaman alacağını gösteriyor.
Dilekçede talep; B.S'nin köpeğinin mezarını ziyaret etmesine izin verilmesi. Gelen cevapta ise belediyenin sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmaları ve gömü alanı ile ilgili “teknik” bilgiler var!
Böyle bir cevapla varılmak istenen nokta nedir, anlamak mümkün değil.

***

Hayvanlar için mezarlık yapıp da o mezarlığa hayvanseverleri sokmamak nasıl bir mantık? Sakladığınız bir şey yoksa neden hayvan sahipleri yitirdikleri evlatlarının mezarını arada sırada ziyaret edemesin?

***

Her kentte mutlaka hayvan mezarlıkları yapılmalı ve bu mezarlıklar tıpkı insan mezarlıkları gibi ziyarete açık olmalı.
İzmir'de konu hayvanlar olunca birçok şeyi eleştirsek de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Seyrek'te yaptırdığı ve hizmete soktuğu hayvan mezarlığı tüm Türkiye'ye örnek bir proje. Öncelikle gayet düzenli, tertemiz bir mezarlık. Oraya gömülen her hayvanın ismi plakalarda yazılı. İsteyenler ziyaret saatlerinde can dostlarının mezarını ziyaret edebiliyor. Böyle bir yerin varlığı bile hayvan sahiplerine huzur veriyor. O nedenle de İzmir Büyükşehir bir teşekkürü hak ediyor.
YORUM EKLE

banner1