Uzundere için mahkemeden sevindirici haber

Uzundere Mahallesi sakinlerinin ÇED raporu alınmaksızın bölgede açılmaya başlanan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) için köylülerin yürüttükleri mücadele de sevindirici bir haber daha geldi. İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne açılan davada oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Uzundere için mahkemeden sevindirici haber

İzmir’in Karabağlar İlçesi Uzundere Mahallesi sakinlerinin ÇED raporu alınmaksızın bölgede açılmaya başlanan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) için köylülerin yürüttükleri mücadele de sevindirici bir haber daha geldi. Uzundere’de yaşayan vatandaşların “ÇED raporu gerekli” değildir şeklindeki kararın ve kuyu açımının durdurulmasına yönelik İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne açtıkları davada oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Geçen hafta CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel ve Özcan Purçu’nun köylülerin eylemine destek vererek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Valiliği nezdindeki girişimlerinin ardından Sertel ve Purçu, Bakan ve Vali’nin verdiği müjdeli haberi köylülerle paylaşmıştı.

CHP’li vekiller Sertel ve Purçu’nun görüşmelerinin ardından “İzmir Valisi Erol Ayyıldız, ‘Mahkeme sonuçlanıncaya kadar kuyu açımının durdurulacak’, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise ‘ÇED raporu sürecinin başlatılması için talimat vereceğim’ demişti. Uzundere sakinleri için bu sevindirici gelişmenin ardından bir müjdeli haber de İzmir 1. İdare Mahkemesi’nden geldi.

OYBİRLİĞİYLE DURDURULDU


Uzundereliler’in yürütmenin durdurulması istemiyle Ağustos 2018’de açtıkları davada çıkan karar taraflara bildirildi. Mahkeme tarafından açıklanan kararda, “…3573 Sayılı Kanun uyarınca zeytinlik sahalarına 3 km’den daha kısa mesafede yapılması mümkün olmayan projelerden olan dava konusu ‘Sondaj Yönetimi ile Jeotermal Kaynak Arama Faaliyeti Projesi’ için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararında hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Diğer taraftan, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunduğu açıktır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı kanunun 20/A maddesinin 2/e fıkrası uyarınca kesin olarak karar verildi” denildi.

NE OLMUŞTU?


19 Haziran 2017 tarihinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ilan panosunda yayınlanan karara göre Jeotermal Elektrik Santrali için kazılması düşünülen toplam 14 kuyu var. İlk aşamada köyün evlerine 50-60 metre mesafede, okula ve zeytinlik alanlara da çok yakın olan iki kuyu açılması ön görülmüş. Bu kuyular dışında köyün içinde evlerin üzerine denk gelen üç kuyu daha planlanıyor. Altı kuyu ise zeytinlik alanların ortasına denk geliyor.

Köylüler Uzundere Kentsel Koruma Derneği kanalıyla bu karara 21 Haziran’da itiraz etmelerine rağmen bu itirazlarına bir cevap alamadılar. Ancak bir ay sonra, 10.07.2017’de İzmir Valiliği ÇED Raporunun (Çevre Etki Değerlendirme Raporu) gereği yoktur diyerek açıklama yaptı. Bunun üzerine Uzundereliler İzmir 1. İdare Mahkemesinde 12.08.2017 tarihinde dava açtı. Uzundere köylüleri bu parsel için ÇED sürecinin işletilmediğini ve hileli bir işlem yaptıklarını belirterek şirket araçlarını alana sokmadı ve orada nöbet tutarak çalışma yapılmasına izin vermiyordu.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER