Çocuklar sahnede

Türk Kadınları Birliği Bayraklı Şubesi Tiyatro Topluluğu'nun sahnelediği 'Telgrafın Telleri' sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Çocuklar sahnede
Türk Kadınları Birliği Bayraklı Şubesi Tiyatro Topluluğu'nun sahnelediği 'Telgrafın Telleri' sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Ücretsiz tiyatro eğitim alan çocuklar, ayakta alkışlandı

gokce-adarKurtuluş savaşı ve Cumhuriyet'in kurulduğu dönemi anlatan 'Telgrafın Telleri' isimli tiyatro oyunu, Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde sahnelendi. Oyuncuların ayakta alkışlandığı oyun, izleyenler tarafından beğenildi. Türk Kadınlar Birliği Bayraklı Şubesi Başkanı Nihal Bulmamış, “Dernek olarak 17 çocuğa maddi bir karşılık almadan tiyatro eğitimi veriyoruz. Sahneye koyduğumuz oyunlarda da bu çocuklar yer alıyor” dedi.

Her sene başka oyun


Bulmamış, her yıl tiyatro oyunu sahnelediklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Biz her yıl tiyatro oyunlarımızda farklı konuları işliyoruz. Geçen yıllarda trafik kazasında kızını kaybetmiş bir annenin hikayesi, erken evliliğin sonuçları, kadın ölümleri, kadın sığınma evlerinde yaşanan sıkıntılar, trans bir bireyin hayatında yaşadığı zorluklar gibi bir çok konu işlendi. Bu yıl ise Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in kurulduğu dönemin anlatıldığı bir oyun sahneliyoruz. Oyun bitiminde oyuncularımız ayakta alkışlandı.”

Eğitime destek


Dernek üyelerinden toplanan aidat paraları ile 17 çocuğun eğitimine destek olduklarını anlatan Bulmamış, “Çocuklara tiyatro, bale eğitimi veriyoruz. Ayrıca 13 tane üniversite öğrencisine de burs temin ediyoruz. Annelere ise bilinçlendirecek seminerler düzenliyoruz. Kağıt katlama, kokulu taş yapımı gibi kadınlara yönelik kurslar ayarlıyoruz. Bu kurslar sayesinde kursiyer kadınlarımız ekonomik olarak da gelir ediyor. Annelerimizin kadın haklarını daha iyi öğrenmeleri için çalışmalar düzenliyoruz” diye konuştu. Ünlü kadın hukukçularla birlikte aile içi hukuk hakkında eğitimler verdiklerini belirten Bulmamış, amaçlarının kadınları bilinçlendirmek olduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1