Can dostlara genç destek

Yaşar’lı gençler, HAYTAP’ın gönüllü gücüne katıldı. Sosyal sorumluluk dersi kapsamında çalışmalar yürütecek olan öğrenciler, ilk olarak Şopengazi Bakımevi’nde kulübeleri boyadı.

Can dostlara genç destek

Yaşar’lı gençler, HAYTAP’ın gönüllü gücüne katıldı. Sosyal sorumluluk dersi kapsamında çalışmalar yürütecek olan öğrenciler, ilk olarak Şopengazi Bakımevi’nde kulübeleri boyadı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), İzmir’de sivil toplum kuruluşu (STK)-üniversite işbirliğini yeni bir boyuta taşıdı. Yaşar Üniversitesi’nde tüm öğrencilerin zorunlu dersleri arasında yer alan Sosyal Sorumluluk dersi kapsamında, hayvan hakları ile ilgili yürüttükleri çalışmaları STK’larla işbirliği yaparak güçlendirmek isteyen öğrenciler, HAYTAP’ın gönüllü gücüne destek vermeye başladı. Federasyon temsilcileri ile buluşarak, STK çalışmaları hakkında bilgi alan yaklaşık 200 öğrenci, ilk etkinliği Menderes’te binlerce köpeğe kucak açan Nebiha Deprem Şopengazi Bakımevi’ni ziyaret ederek gerçekleştirdi. Bakımevindeki kulübeleri beraberlerinde getirdikleri boyalarla kırmızıya boyayan öğrenciler, buradaki canları sevmeyi ve beslemeyi de ihmal etmedi.

YOĞUN KATILIM


HAYTAP’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonuyla “İzmir’de İyilik Var” sloganı ile başlatılan İzmir Sivil Toplum Ağı bileşenlerinden biri olduğunu hatırlatan federasyonun İzmir temsilcisi Esin Önder, bu proje ile kurulan ilişkilerin, yeni bir çalışma ile taçlandığını belirtti. Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bilim Kültürü Bölümü Öğretim Görevlisi Kevser Çimenli’nin federasyonla iletişime geçtiğini anlatan Esin Önder, “Kevser hocadan gelen davet üzerine geçtiğimiz ay Yaşar Üniversitesi’ne gittik. Öğrenciler hayvanlarla ilgili daha etkin çalışmalar yapmak istiyordu. O günden sonra çok sayıda talep geldi. Katılımcı öğrencilerimizi eğitim ve etkinlik grubuna ekledik. Geçen Pazar günü ilk kez birlikte olundu. Nebiha Deprem Şopengazi Rehabilitasyon Merkezi’ne federasyon temsilcilerimiz Meral Örüç, Gülgün Hamamcıoğlu ile birlikte giden öğrencilerimiz hem barınaktaki canları sevdi hem de kulübeleri boyayarak kışa hazır hale getirdi. Aramıza katılan tüm öğrencilerimize ve onları bize yönlendiren Kevser Çimenli hocamıza çok teşekkürler” diye konuştu. Önder, öğrencilerin bundan sonra da gerek barınak çalışmaları, gerek malzeme temini gerekse ilköğretim okullarında verilen eğitimler konusunda HAYTAP çalışmalarına destek vereceğini belirterek, “Başka üniversitelerle de çalışmalarımız oldu ancak Yaşar’dan katılımın çok yüksek olması bizi sevindirdi. Hatta öğrencilerden bir tanesi HAYTAP için kamu spotu da çekmek istiyor” dedi.
Sosyal Sorumluluk dersinin koordinatörlüğünü yürüten Kevser Çimeli ise şu bilgileri verdi: “Yaşar Üniversitesi’nde Sosyal Sorumluluk dersi var. Öğrencilerin hepsinin alması zorunu olan 1 kredilik bir ders. Toplumsal Hizmet Soyutlamaları olarak tanımlıyoruz ve Gönüllüğe Giriş dersi diyoruz bu derse. Çünkü çoğunlukla ilk kez yapıyor bunu öğrenciler. Hayvan hakları çok ilgi gören bir çalışma. Ders kapsamda geçen sene üniversitenin Hayvan Hakları Topluluğu ile çeşitli projeler yapıyorduk. Ama, öğrencilerin alanda çalışan sivil toplum örgütlerine temas etmesini istediğimiz için bu sefer toplulukla değil de Hayvan Hakları Federasyonu ile çalışabilir miyiz diye HAYTAP Temsilcisi Esin Önder’i aradım. Esin hanımı hem bizim İzmir’de İyilik Var projesinden hem de başka projelerden tanıyoruz. Sağolsun çağrımız üzerine üniversitemize geldiler. Öğrencilerimizin çok yoğun bir katılımı oldu.”

Üç ayaklı çalışma


yasar5Öğretim Görevlisi Kevser Çimenli ders kapsamında yapılacak çalışmaları üç alanda sınıflandırdıklarını belirterek, “Bir tanesi barınakların içinde bakım, tamir, onarım gibi çalışmalar, bizzat öğrencilerin fiziksel olarak barınaklarda çalışmasını içeriyor. İkincisi, barınakların ihtiyacı olan malzemelerin temini. Ama bu sadece mama bağışı değil, ilaç temini olabilir, su ve yemek kaplarının değiştirilmesi olabilir. Mesela geçenlerde bir barınağın tente ihtiyacı vardı, öğrencilerimiz gelir getirecek faaliyetler düzenleyerek bunu karşıladı. Öğrencilerimiz hem kendi çevrelerinden malzeme topluyorlar, ya da ayni bağış bulmaya çalışıyorlar. Üçüncüsü de okullarda hayvan hakları ile ilgili bilgilendirme çalışması. Bunun için federasyonun eğitim setlerinden faydalanacaklar. HAYTAP temsilcileri öğrencilerimize öğretecekler, öğrenciler de öğrendiklerini ilköğretim okullarında aktaracaklar” dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1