Barolar Birliğinden 'Hayvan Hakları' açıklaması

Barolar Birliğinden 'Hayvan Hakları' açıklaması
Türkiye Barolar Birliği, son günlerde gündeme gelen hayvan hakları ve hayvanları koruma yasası hakkında Türkiye’nin her yerinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

İzmir Barosu’nun da Bayraklı Adliyesi Fethi Sekin Anıtı’nın önünde yaptığı basın açıklamasına Ekolojik Denge ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu, Karabağlar Kent Konseyi, Hayvan Hakları Federasyonu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu katılım gösterdi. Konu ile ilgili İzmir Barosu Yönetim kurulu Üyesi Başkan Vekili Avukat Mustafa Kesin, “Ülkemizde hayvanlara karşı uzun zamandır devam eden zulümleri biliyoruz, fakat ramazan bayramının ikinci günü meydana gelen olay nedeniyle kızgınlığımız had safhada. Ülke olarak aileden, okuldan itibaren hayvan sevgisini aşılamamız gerekiyor çocuklarımıza. Çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakalım diyorduk ancak böyle bir dünya bıraksak bile buna sahip çıkacak bireyleri bırakamazsak hiçbir anlamı olmayacak. Bu nedenle insan, doğa ve hayvan sevgisini benimsemiş bireyler bırakmamız gerekiyor” dedi.

“NEFRETLE KINIYORUZ”


İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Üyesi Gonca Arkoç, Sakarya'daki olayın toplumun her kesimini derinden sarstığını belirterek, “Biz tüm hayvanların haklarının savunucusuyuz ve her yayvan hakkı ihlalinin karşısındayız. Öncelikle Sakarya'daki cinayeti ve sorumlularını nefretle kınıyoruz. Olayın, gösterilen faillerinden ziyade gerçek katilleri bulununcaya dek takipçisi olacağız, bunun için söz veriyoruz.Ağzı süt kokan bu yavruya acımasızca uzanan eller, ilk fırsatta insana da uzanacaktır. Aramızda serbestçe dolaşan bu katillerle aynı ortamda, hiçbir şey olmamışçasına nefes almasını istemiyoruz” diye konuştu.


“TASLAK, KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”


Her canlının yaşam hakkının kutsal olduğunu ve tüm hakların üzerinde olduğunun altını çizen Arkoç, “Bu elim olaya siyasi liderlerin siyaset üstü bir mesele olarak, bir vicdan meselesi olarak yaklaştığını görmekten umutluyuz ancak bu kesinlikle yeterli değildir. Hayvan hakları alanında acilen 'Doğru-yeterli-uygulanabilir' yasal düzenlemelerin yapılması zorunludur. Yavru köpeğin katledilmesiyle yakın geçmişte kamuoyunda tartışılan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na ilişkin değişiklik tekrar gündeme gelmiştir fakat bu taslak, mevcut haliyle kabul edilebilir değildir. Hayvan hakları alanında uzmanlardan oluşturulacak yeni bir komisyon tarafından tekrar ele alınmalıdır” diyerek mevcut önerilerini açıkladı.

“VAHŞETLER ÇOK ARTTI”


HAYTAP(Hayvan Hakları Federasyonu) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Son günlerde hayvanlara yapılan vahşetler çok arttı. Her gün bana onlarca yardım isteği geliyor. Hepsine uzanmaya çalışsak da bir yere kadar yetişebiliyoruz. Umarım kanunlar yürürlüğe girer. AKP yasayı çıkaracağız dedi fakat biz artık inanmıyoruz, çünkü her vahşette bu yasanın çıkacağı söylense de hiç çıkaramayan bir hükümet var karşımızda. Dilediği zaman 1 günde KHK çıkarabilen hükümet, bu konuda laftan öte hiçbir şey yapmıyor. Bir an önce bu yasanın çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


“CANLARIMIZIN CANI YANMASIN”


9 Eylül Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Berkay Türkali, “Biz öğrenci toplulukları olarak farkındalık anlamında değişiklik yapabileceğini, fakat bunun yasalarla desteklenmedikçe yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Bu yasanın çıkması zor bir şey değil. Cezaların ağırlaştırılması dahilinde yaptırımların artması demek, suçların tamamen olmasa da büyük ölçüde önlenebileceği demektir. Bu konuda yetkililere sesleniyoruz, canlarımızın canı daha fazla yanmasın” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1