FETÖ mağdurları

Hayatta en büyük umudumuz başımızı sokacak bir evimiz olsun isteriz. Ancak bu oldukça zor Türkiye’de. Bireylerin yüzde 60’ı ev sahibi. Ülkemizde nüfusun yüzde 59’unun kendi evi var. Ancak yüzde 41'i konutta sızdıran çatı, nemli duvarlar gibi olumsuz koşullarla uğraşıyor. Gelelim ülkemizdeki mağdurlara.
Her alanda FETO mağdurları var. İçişleri Bakanı Soylu, 15 Temmuz 2016'dan 11 Nisan 2018'e kadar Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonlar sonucunda tutuklanan kişi sayısının 77 bin 81 olduğunu belirtti. İlginç örnekler de var. Urugay’a kaçan Çiftlik Bank CEO’su mağdurlarına ses kaydı göndererek hapse girmemek için kaçtığını söyledi. İstanbul’da da 2 yıl önce ev alıp oturanlar tapularını alamayınca mahkemenin yolunu tuttu. Türkiye’nin pek çok kentinde böyle sorunlar var. Bankalardan ev kredisi alıp da ödeyemeyenler o kadar çok ki.
İzmir’deki en büyük sorun da Point Kavuklar projesi. Evlerini ve tapularını alamayan mağdurlar eylem yaptı geçtiğimiz günlerde. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan işadamı Abdullah Kavuk’un sahibi olduğu şirket tarafından yapılan Point Bornova Projesi’nden daire alan ve halen evleri teslim edilmeyen hak sahipleri, mağduriyetlerinin giderilmesini isteyerek satın aldıkları konutların tamamlanarak tapularının verilmesini talep ettiler. Mağdurlar, Adullah Kavuk’un başında bulunduğu şirketin yaptığı Point Bornova Projesi’nden evlerini istediler.
Projenin tamamlanan kısmı olan alışveriş merkezi bölümünde bir araya gelen ve kendilerini 'Kavuklar mağdurları' olarak adlandıran yüzlerce kişi, FETÖ operasyonu kapsamında mal varlıklarına el konulduktan sonra kayyum atanan şirketin, projeyi tamamlaması için eylem yaptı. 2013 yılında başlatılan inşaat projesinden önsözleşme ile konut satın alan 370 daire sahibi ve arsa sahiplerine düşen dairelerle toplam 612 daire sahibi çaresiz. Bugüne kadar somut bir çözüm önerisi sunmayan şirket hak sahiplerini oyalıyor.
İşin ilginç yanı da Kavuklar ailesinin lüks yaşamlarından taviz vermedikleri gibi kendi mal varlıklarından da fedakarlık etmiyor. Vatandaş ne yapsın? Kira mı verecek? Banka kredisini mi ödeyecek? Ay sonu gelir mi? Mağdurlar devletimizin yetkili birimlerini göreve çağırarak evlerini ve tapularını biran önce teslim edilmesini istiyorlar.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.
YORUM EKLE