Konkordato yarışı

OHAL'in ardından nakit sıkışıklığı yaşayan firmaların 'iflas erteleme' yerine 'konkordato' ilan ederek nefes almalarının yolu açıldı.

Konkordato yarışı

OHAL'in ardından nakit sıkışıklığı yaşayan firmaların 'iflas erteleme' yerine 'konkordato' ilan ederek nefes almalarının yolu açıldı. Son iki ay içinde Türkiye genelinde 600'ün üzerinde firma konkardato ilan ederken İzmir'de ise bu sayı 50'ye yaklaştı.

sinannSon aylarda ekonomide yaşanan daralmanın ardından nakit sıkışıklığı yaşayan ve alacaklarını tahsil edemeyen şirketlere iflas erteleme yerine konkordato ilan etme imkanı tanındı. Borçlarını ödemede zorlanan şirket ve kooperatiflerin, bir kısım borçlarından kurtularak borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleri için uygulanan hukuki bir süreç olan konkordato son dönemde en sık duyduğumuz terim haline geldi. Kimi firmalar gerçek anlamda nakit sıkışıklığı yaşadığı için konkordato ilan ederken bazı firmalar da bunu borçlarını erteletmek için bir fırsat olarak değerlendiriyorlar. Öte yandan konkordato piyasa da bir domino etkisi de yaratıyor. Mahkeme kararı ile borçlarını erteleten firmalar ertelettikleri borçları nedeniyle sıkıntıya düşen tedarikçilerini de aynı yola itiyorlar. Mahkeme kararıyla geçici mühlet tanınan firmalar 3 ay boyunca konkardato komiseri tarafından yönetiliyor, hesapları, gelir gider akışı inceleniyor. Ekonomik sıkıntıdan çıkabileceklerine kanaat getirilen firmalara 1 yıllık kesin mühlet süresi tanınıyor.

SAYI ARTACAKTIR


İzmir'de konkardato ilan eden firmalar arasında inşaat ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalar öne çıkıyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kuzeni Lutfullah Hulusi Satoğlu'nun sahibi olduğu EGETEK ve İzmir Ticaret Odası'nın yeni hizmet binasının inşaatını yapan KSC Yapı dikkat çeken firmalar arasında yeralıyor. Öte yandan şirketleri konkordato ilan eden ortaklar da kişisel kefaletlerinden kaynaklanan borç sorumluluğundan kurtulmak için konkardato ilan ediyorlar. Uzmanlar önümüzdeki süreçte konkardato ilan eden firma sayısında artış beklediklerini, 2019 yılının şirketler açısından kritik olduğunu söylüyorlar.
Son dönemde gerçekleştirilen birçok havalimanı ve AVM inşaatında imzası bulunan KSC Yapı da konkordato ilan eden firmalar kervanına katılırken Frida markası ile su, meyve suyu ve doğal maden suyu üretimi ve satışı yapan Frida Gıda ve İçecek Mamülleri San.ve Tic. A.Ş. de konkardato ilan etti. Öte yandan Türkiye genelinde birçok büyük konut, AVM ve endüstiyel yapının altyapı tesisatlarını kuran İzmir'in köklü şirketlerinden Egetek Makina Müh. Doğalgaz Sistemi Denetleme Müşavirlik İnşaat ve Nakliyat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. konkordato ilan etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün teyzesinin oğlu Lutfullah Hulusi Satoğlu tarafından 1992 yılında kurulan Egetek, endüstriyel tesisler ve inşaat sektörüne bağlı olarak, mekanik tesisat alanında, ısıtma, soğutma, sıhhi tesisat, havalandırma, doğalgaz, jeotermal sistemleri, yangından korunma sistemleri konusunda proje ve uygulama yapıyor.

İzmir'de konkardato ilan eden firma ve şahıslar


Özenraf Sistemleri, Egezemin İnşaat Mühendislik, Abdurrahman Can (Özen Raf Dekorasyon), Eltesan Elektrik Makina İnşaat Taahhüt Madencilik Tarım İthalat İhracat, AYY Elektrik Proje İnşaat Taahhüt, Arde Gıda Sanayi İnşaat, Hakbal Maden İnşaat Nakliye Makine Petrol Ürünleri Turizm, Öney Taşımacılık ve Lojistik, Enver Numanbayraktaroğlu, İlhan Numanbayraktaroğlu, Metan Numanbayraktaroğlu, Dankim Kimya Temizlik Ürünleri, KSC Yapı, İnada Çelik Konstrüksiyon İnşaat, Ege-Rad Bilgisayarlı Tomografi Özel Sağlık Hizmetleri ve Malzemeleri, Ege Denizi Oyuncak Deniz Mal. Hed. Eşya Teks. Gıda Tur. İnş. Hırdavat Bijuteri, Çobandağ Gıda, Egetek Makina Müh. Doğalgaz Sistemi Denetleme Müşavirlik İnşaat ve Nakliyat, YMM Grup Otomotiv Nakliyat İnşaat Hafriyat Taahhüt, Bersev Tekstil, Asyapı Proje İnşaat, Efetaş Mühendislik İnşaat,
Özler Makina, Bekir Özler, Tuğsan Erkan Özler, Timpaş İnşaat, F.G.C İnşaat Mühendislik, Antor İnşaat Taahhüt Makine Temizlik Hizmetleri ve Ürünleri Gıda Maddeleri Tabldot Tarım Hayvancılık,
Dask İnşaat Mimarlık Mühendislik, Tüzemenler Yapı Grubu Metal Turizm, Hikmet Doğan (Koray Hırdavat), Dekosan (Akın Tatlı), Frida Gıda ve İçecek Mamülleri, Loca Gıda, İhsan Öksüz Kerbena Nakliyat Hafriyat İnşaat Maden Ticaret Petrol Ürünleri Yedek Parça Oto Alım Satım, Fuldam Oto Elektrik İnşaat Hafriyat Nakliye Petrol Ürünleri Tekstil, Sudes Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu ve İş Makineleri Kursu Maden Hafriyat Beton İşletmeciliği, Ata Dilek Deri ve Otomotiv, Talip Elektronik İletişim İnşaat İthalat İhracat, Han Nakliyat Lojistik Ticaret, Hakan Karslı
Anadolu Yem Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Pamukkale, Pamuktur Taşımacılık Turizm Ticaret,
Ahmet Bababalım, Turan Kemal Bababalım

Kesin mühlet verilenler


Öte yandan 3 aylık geçici mühlet süresi dolan ve borçlarını ödeyebileceklerine kanaat getirilen firmalara da 1 yıllık kesin mühlet süresi tanınıyor. 3 aylık geçici süreyi başarıyla atlatan Turqua İnşaat Turizm Taşımacılık İthalat İhracat Emlak Peyzaj, EMC Makina Mühendislik Metal İnşaat, Alden Pazarlama Gıda ve Temizlik Maddeleri Soğutma Sistemleri Klima ve İnşaat ve Hayati Özer Tarım Ürünleri Tic. ve San. A.Ş.'ye 1 yıllık kesin mühlet süresi tanındı.
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1