İkinci el araç satımında yeni dönem

Oto galeriden alınan ikinci el araçlarda "garanti" dönemi başladı.

İkinci el araç satımında yeni dönem

Oto galeriden alınan ikinci el araçlarda "garanti" dönemi başladı. Artık ikinci el araçlara üç ay veya beş bin kilometre "garanti" verilecek. İkinci el araç satışında da "ekspertiz" raporu alınacak.

İkinci el araç satışında sistem değişti. Artık ikinci el araçlar için de garanti verilecek.Bu araçların satışı öncesinde ekspertiz raporu düzenlenecek vesıfır olmayan araçlar için takip sistemi kurulacak.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın motorlu araçların ticaretiyle ilgili yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni düzenlemeye göre, araç satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verilecek.Yetki belgesi alabilmek için en az lise mezunu olma, mesleki yeterlilik belgesine sahip olma ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olma şartları aranacak.Araçlarla ilgili olarak bilgi sistemi kurulacak.Bu araçların satışında "taşıt teslim belgesi" düzenlenecek.Belgede, aracın kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parça bilgileri yer alacak.8 yaş veya yüz atmış bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu alınacak.

İKİNCİ EL ARACA 3 AY VEYA 5 BİN KİLOMETRE GARANTİ VERİLECEK


Sıfır olmayan araç satan oto galeri veya yetki belgeli kuruluşlar, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verecek.Garanti kapsamında satılan ikinci el araçların arızaları, en geç 30 iş gününde giderilecek.İkinci el araç satışı için pazar yerlerini belediyeler kurup işletecek.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER