İzmir 'Destekledi Değiştirdi'

120 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte 87 kişi 3 projeye toplam 44.350 TL destek taahhüdünde bulundu.

İzmir 'Destekledi Değiştirdi'

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) teknik desteği ile Havagazı Fabrikası’nda İzmir Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği tarafından düzenlenen 'Destekle Değiştir' etkinliğinde 3 sosyal sorumluluk projesine toplam 44.350 liralık destek taahhüdü toplandı.

İzmir’de ilk kez düzenlenen Destekle Değiştir etkinliğinde BARIŞ Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği, İzmir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Uluslararası Proje Eğitim ve Gençlik Merkezi Derneği projelerini tanıtarak sosyal değişime katkıda bulunmak isteyen destekçilerle bir araya geldi. 120 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte 87 kişi 3 projeye toplam 44.350 TL destek taahhüdünde bulundu.

Destekle Değiştir etkinliğinde bir araya gelen İzmirliler yaptıkları bağışlarla daha fazla etki yaratmanın yanı sıra, toplumsal sorunlar, bağışçılık ve gönüllülük alanında da bilgi edindiler. STK’lar ise çalışmaları hakkında daha fazla farkındalık yaratarak dinamik ve esnek bir fon kaynağına ulaşma imkanı buldular.

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği dönem sözcüsü Fatoş Dayıoğlu İzmir’de ilk kez uygulanan Destekle Değiştir etkinliğine öncü olmaktan gurur duyduklarını belirterek etkinliğin uygulama komitesinde yer alan; Aysel Öztezel, Betül Elmasoğlu, Burçay Güngüler, Ela Dalçam, Ersin Yüce, Huriye Serter, Huriye Toker, Kevser Çimenli, Misket Dikmen, Tülin Eraslan, Yasemin Reşitoğlu’na etkinliğin gerçekleşmesine katkı sundukları için teşekkür etti.

TÜSEV Genel Sekreteri Başak Ersen, TÜSEV’in Türkiye’de bağışçılık kültürünün ve stratejik bağışçılığın gelişmesi için yürüttükleri faaliyetlere devam edeceklerini belirterek, Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği ile yaptıkları işbirliğinin İzmir’de sivil toplumun ve bağışçılığın gelişimi için önemli bir adım olduğunu belirtti.

TÜSEV’in The Funding Network’ün teknik desteği ile ‘Giving Circle’ modelini kültürel ihtiyaçlara ve yerel eğilimlere göre adapte ederek uygulamaya başladığı Destekle Değiştir, toplumsal değişime önem veren bireylerin, fon kaynaklarına erişimi kısıtlı sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek sosyal değişim yaratan projelerini tanımalarına ve bu projeleri desteklemelerine fırsat sunuyor. Bugüne dek İstanbul’da dört Destekle Değiştir etkinliği düzenleyen TÜSEV, modelin, Ankara ve Kıbrıs'taki uygulamalarına da teknik destek verdi. Sosyal yatırım program alanı altındaki çalışmalarıyla Türkiye’de bağışçılık kültürünün gelişmesi için çalışan TÜSEV, modeli İzmir’de uygulamak isteyen Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği’ne de teknik destek sağladı.

İzmir Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği Hakkında


1990 yılında dönemin İzmir Valisi Kutlu Aktaş’ın İzmir’de göreve başlaması ile birlikte; eşi Tülay Aktaş da İzmir’de bulunan iş insanları, eşleri, üst düzey bürokrat kadınlar ve yardım derneklerinin başkanları ile gerçekleştirdiği toplantılar ve bizzat içinde bulunarak emek verdiği çalışmalarla, sosyal sorumluluk projelerine ve kadınlar arası iletişime daha bir anlam, bilinç ve değer katmıştır.

Tülay Aktaş’ın sonsuzluğa uğurlandığı gününün hemen ardından, bu çalışmalarda O’nun en yakınında bulunan lokomotif kadınlar bir araya gelerek O’nu, O’nun değerli anısını, duygu ve düşüncesi ile yarı resmi bir kimlik kazandırdıkları, “Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği” adı altında bir platform oluşturmuşlardır.

Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği; dil, din, etnik köken, yaş veya cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkesin sadece “insan” olduğu için değerli olduğuna inanarak; insanların fiziksel, sosyo-ekonomik, psiko-sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı ve sivil toplum kuruluşları arasında iş birliğini sağlayarak bu dayanışmayı gün be gün arttırmayı hedeflemektedir.

TÜSEV Hakkında


Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) 1993 yılında sivil toplumun yasal, mali ve işlevsel altyapısını geliştirmek amacıyla vakıf ve dernekler tarafından kurulmuştur. Yirmi beş yıldır sivil toplumun daha elverişli bir ortamda faaliyet gösterebilmesi ve karşılaşılan ortak sorunlara çözümler sunabilmek için 100’den fazla Mütevelliler Heyeti üyesinden aldığı destekle çalışmalarını sürdürmektedir.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 21:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER