Devrimin aydınlık yüzü

“DEVRİMCİDİR ÇOCUKLAR”

Atila Er, şiirin olduğu her yerde kıpır kıpırdır. İçi içine sığmaz. Saçlarının şımarık rengini de katar dizelerine. Duygulanır, hüzünlenir, içlenir. Barışa, sevgiye, aşka, paylaşmaya, dayanışmaya, örgütlü duruşa açar kapılarını.
Şiirli kitap tarihi “Düş Yorgunu” kitabıyla 1995’te başlar. Biri seçki, diğeri toplu olmak üzere on iki şiir kitabı yayımlar bugüne dek. Ayrıca dört öykü, üç inceleme, altı çocuk, bir antoloji, bir de kitap tanıtım… Hepsini topladığınızda tam 28 kitaba imza atmıştır.
İçindeki çocuğu eskitmeyen, onu her zaman diri, uyanık, sevecen, devingen tutan bir yazın er’idir o. Şiirlerinde, öykülerinde çocukluğun ve çocuk kalmanın sevimliliğini, yaramazlığını, heyecanını, coşkusunu duyumsatır. Çocuklarla buluşmaktan, çocuk diliyle konuşmaktan büyük tat alır.
Bu yıl yayımladığı “Eksik Bir Şiirdim” kitabında da yine çocuklar, çocukça duygulanmaları var. Devrime inanır, “sana geldiğim zaman devrim yapalım” diye seslenir sevgilisine. Hızını alamaz en büyük devrimcinin çocuklar olduğunu da vurgular kendi biçemince: “en büyük devrimcidir çocuklar / onun için korkar iktidarlar”
Son zamanlarda kısa şiirlere ağırlık verir oldu. Kısa, güldüşün dizelerle şiirin kokusunu ulaştırıyor okuruna. Bunlardan birini “etki”yi seçip uğurlayalım onu çocuk yurduna: “bütün yatıştırıcılardan daha etkili / ‘seni seviyorum’ diyebilmek yetisi”

“DEVRİM İÇİN 1935”

Çiğli ilçesinde 10 yıldır oturuyoruz. Ahmet Günbaş, Nail Uyar, Veli Başak, Asım Gönen gibi yazın emekçisi dostlarla bu ilçenin sınırlarında yaşarız.
Kasaplar Meydanı sıklıkla geçtiğim yerlerdendir Çiğli’de. Yerel yönetimce yeniden düzenlendi bu alan. Atatürk büstü de değiştirildi. Ancak bu değişimde büstün oturduğu tabanın yüzündeki yazı Ahmet Günbaş’ı rahatsız eder.
“Yıl 1935’tir. İzmir Valisi Kazım Dirik, Cumhuriyetin onuncu yılı anısına kuzey Ege’deki beş köyün meydanına konmak üzere beş Atatürk büstü hazırlatır. Kaidesine yazılacak yazıları da bizzat Atatürk belirler. O zamanlar Büyük Çiğli Köyü olan Çiğli’nin meydanına konacak büstün kaidesine ‘Devrim İçin 1935’ ibaresi yazılır. Öteki büstler belirlenen köy meydanlarındaki yerlerini alırlar. Hatta bunlardan biri Yenifoça’dır.”
Günbaş, büstün oturtulduğu tabandaki “Devrim İçin 1935” yazısından 1935’in silinmiş olmasına tepkili. Haklı da. Atatürk’ün isteğiyle konulan o tarihi yazının korunması gerektiğini söylüyor. Geçmişte Köy Enstitülü Süleyman Dinçer’in verdiği hukuk savaşımından çıktığı yengiyi de anlatıyor.
Eski büstün oturtulduğu tabandaki o yazıya ne oldu diye soruyor Ahmet Günbaş, yanıtını da kendisi veriyor: “Tarih oldu! Ne yazık ki o büstü yerinden edenlerin bilgisi yok bu konuda! Yok ki, eski büstün kaidesindeki “Devrim İçin 1935” ibaresi karşısında kafayı kaşıyarak “1935” tarihini silip üç nokta koymuşlar yerine!”
Dilerim bu eksiklik giderilir, Atatürk’ün isteğiyle oluşturulan bu özgün yazı yerini alır.

VEFA İSTASYONU'NDA DEVRİMCİ BİR ŞAİR: RECAİ ATALAY

Bu akşam saat 18.00’de Alsancak Türkân Saylan Kültür Merkezi’nde Vefa İstasyonu’nun konuğu Recai Atalay.
İzmir’de emekten yana duruşu, devrimci çizgisi, yaşama sol bakışı, siyasete ve sanata katkısı ile tanınan Atalay’ı dostları Aydın Mutlu Dinçoğul, Emel Çelik, Vahdet Kurt anlatacaklar. Ankara’dan bu gece için gelen şair Ahmet Özer de Recai Atalay’la ilgili içinden geçenleri seslendirecek.
Görsel sunumu Ferhat İşlek’in hazırladığı gecede spiker Fikret Alan, Atalay’ın “düş boyu” şiirlerini yorumlayacak. Cengiz Onur da sazı ve sesiyle yer alacak.
YORUM EKLE

banner1