banner31

Dardanos Bataryası

Çanakkale Şehitliği'nde Üsteğmen Hasan ve Teğmen Mevsuf'un anılarına dikilmiş bir anıt bulunur. Şu satırlar vardır üzerinde;
"22 düşman harp gemisinin zorladığı Çanakkale Boğazı, Türk azmi karşısında geçilemedi. O gün 18 Mart 1915, Türk zaferi üstün başarısını bu topçu bataryasıyla göstermiştir. Burada o gün yurdu icin savaşırken şehitlik mertebesine yükselen batarya komutanı Üsteğmen Hasan ile Teğmen Mevsuf ve dört eri yatmaktadır."
Üsteğmen Hasan Hulusi henüz 21 yaşındadır. Harp okulundan mezun olduktan sonra birçok askeri başarıya imza atmış ve Çanakkale'ye vatan savunmasına gelmiştir. Şehit olmasından iki gün önce bir kızı dünyaya gelmiş, verilen izni kabul etmemiş, bataryasının başından ayrılmamıştır.
Teğmen Mehmet Mevsuf, henüz 19 yaşındadır. Harp Okulu'ndan yeni mezun olmuş pırıl-pırıl bir subaydır.
Başında bulundukları Dardanos Bataryası, Çanakkale Boğazı'na en hakim tepenin yanında konuşlanmıştır. Denize 400 metre uzaklıkta son derece stratejik bir mevkidedir. İki gemiden sökülen beş top ve bir uçaksavardan ibarettir. Düşman zırhlılarına 18 Mart'tan önce kan kusturmaya başlamıştır. Daha 2 Mart tarihinde Boğaz'a girmeye çalışan Canopus zırhlısına hasar vermiş, geri dönmesine yol açmıştır.
18 Mart'ta Boğaz'dan giriş yalan Infilexible, Lord Nelson, Agamemnon, Queen Elizabeth zırhlılarının en büyük hedefi de Dardanos Bataryası'dır. Batarya Agamemnon Zırhlısını perişan etmiştir. İngiliz Savaş Muhabiri Smith şu haberi geçer gazetesine; "Bu sırada Agamemnon'a isabet eden Dardanos'un üç mermisinden ikisi güvertede patladı. Biri de arka bacayı yırtarak yeni açılmış nilüfer çiçeği haline koydu."
Dardanos artık bu gemilerin en büyük hedefi haline gelmiştir. Ağır hasar alır. Üsteğmen Hasan ve Teğmen Mevsuf oracıkta şehit olurlar. Karargaha şu haber gecer; "Üsteğmen Hasan ve Teğmen Mevsuf şehit. Batarya tamamen harap."
Karargahta büyük üzüntü vardır. Ancak Bataryaya atanan Yüzbaşı Muhittin, harap bataryayı bir günde onarır. Toprağa gömülen toplar çıkarılır. İlk ateşte Kresistible Zırhlısı vurulur. Yaralı bir halde boğazı terkeder.
Cevat Paşa Üsteğmen Hasan Hulusi'nin Değirmenlik Mezarlığı'ndaki cenaze töreninde, 3 bin askere şöyle hitap eder; "Askerler! Burada Hasan adında bir arkadaşımız yatıyor. Fani mevcudiyetinden daha çok işler beklerken şehitlik mertebesine erişip ebediyete intikal etti. Komutanınız ve silah arkadaşınız olarak sizlerden talep ediyorum; İlk doğacak çocuğunuzun adını Hasan koyun ki O'nun içimizde yaşayan kahraman ruhu ile beraber ismini de ebediyen yaşatalım."
Dardanos Bataryası'nın adı o günden bu yana "Hasan Mevsuf Bataryası" dır.
Kanlarıyla, canlarıyla suladıkları bu topraklarda bir milletin yeniden doğuşunu haykıran onbinlerce kefensiz yağan şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, yüce anıları onu de saygıyla eğiliyorum.
YORUM EKLE