CHP'ye billboard vermediler
17 Aralık dünya trendlerinde
Çarşı Davası'nda ara karar açıklandı
Kaf Kaf zorlamadı
Bu haber 03 Mayıs 2013, Cuma 11:46 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Efemçukuru'nda Azrail'e direniş

Efemçukuru'nda bir grup çevreci 'ölmeden kefene konmayı' mizahi ama aslında gerçek anlamda eylemlerine yansıtarak anlattı. Efemçukuru'nu sahne yapacak çevreci grup, bazen tiyatro bazen müzik, bazen resimle her hafta farklı bir dille tepkilerini dile getirmeye ve dikkat çekmeye hazırlanıyor.

 

Geçtiğimiz hafta sonu yeni sondaj çalışmaları süren Efemçukuru'nda altın madeni ile arkasındaki sermaye gücünü simgeleyen Azrail ve onun yok edici etkisini anlatan kefene bürünmüş insanların eylemi vardı. Güzelbahçe'yi Koruma Derneği (GÜLDER), Urla TEMA grubu ve KadıNgözÜyle Fotoğraf Grubu üyelerinin ortak eylemi, tarlasını altın madenine satmayarak direnen tek köylü Ahmet Karaçam'ın üzüm bağlarının arasında yapıldı. Çevrecilerin tarlaya ulaşmak için uzun yokuş boyunca güneşin altında ellerinde taşıdıkları kefeni simgeleyen büyük beyaz bez parçalarını üzerlerine doladığı ve Ahmet Karaçam'ın onların arasında dimdik ayakta kaldığı eylem, altın madeninden bir araç ve kamerayla da izlendi. Bir tepki de KadıNgözÜyle Fotoğraf Grubu'nun çalışması oldu. Profesyonel fotoğrafçı grup üyeleri, hem bir performans çalışması yaptı hem de sivil insiyatiften bir sanatsal eser çıkardı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatsal Fakültesi öğretim üyesi Nurhayat Yenice, “Biz fakülteden 5 kuşak burada, İzmir'in çatısında ilk kez bir araya geldik. Burası hepimizin koruması gereken bir değer ve biz, bizdensonraki öğrencilerimiz, kuşaklar için  buranın heba olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.  'Kıyma, kıyma, kıyma bana' seslerinin yükseldiği performans çalışmasında kefene bürünmüş bedenlere siyahlar içinde elinde tırpanıyla altın madenini simgeleyen Azrail korku saçtı. 

 

MÜCADELEM SÜRÜYOR

 

Keçi sürüsünü bir tanıdığına emanet ederek kendi bağındaki bu etkinlikleri bir kenardan izleyen Ahmet Karaçam, mücadelesinin hala sürdüğünü anlattı. Karaçam, “Üzüm bağıyla ilgilenemediğim için bir arkadaşa ortağa verdim. Keçi sürüm nedeniyle ilgilenemiyorum ama ürün zamanı yine bize yol vermeyecekler. Yolu geçen sene kapatmışlardı. Değişen hiçbir şey yok. Onlar için hiçbir şey sorun değil. Doğayı mahfettiler, harita gibi yaptılar. Ağaçları kesmeye devam ediyorlar. Geçenlerde ağaçları kestiler, alanı düzelttiler ne yapacaklar bilmiyorum. Sanırım yeni sondajlar açılıyor. Mücadelemiz sürecek. Çevrecilerden sürekli telefon, tebrik alıyorum onun dışında ne köylü ne de maden yönetimi benimle muhatap olmuyor” diye konuştu. 

 

SAHNEMİZİ KAYBETMEYECEĞİZ

 

Altın madanenini tepeden gören bir arazinin üzerinde çevrecilerin piknik yaptığı etkinlikte GÜLDER Başkanı Turgut İnel, tepenin ve Ahmet Karaçam'ın tarlasının her hafta bir başka dikkat çekici eyleme sahne olacağını belirtti. İnel, “Yaşamı savunduğumuz için yaşama karşı olan her şeye karşıyoruz, sadece insan değil doğayı da yaşatmalıyız diye düşünüyoruz. Bizi altın madeninin kirlettiği suyumuz ve havamız var. Altın madeni altını alıp buraları terk edecek ama benim doğam yok olacak. Bir daha burada yaşamı zor kuracağım ben buralarda. Biz buna karşı eylemlerimizi büyüterek devam ettireceğiz. Farkındalık yaratmak istiyoruz. Efemçukuru'nun unutulmasına izin vermeyeceğiz. Her haftasonu burada dikkat çekici müzikle, tiyatroyla, resmederek eylem yapacağız. Bu sahneler buradan kaybolmamalı çünkü bu sahneler kaybolursa bu altın madeni tüm faaliyetiyle burada çalışıyor olacak” diye açıklama yaptı. 


 

 

Haber: Figen BİCAN

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Belediyenizin hizmetlerinden memnun musunuz?
Evet
Kararsızım
Hayır