İlk plaket CHP'den
İnsanoğlu iki dil kullanır ya siyaset ya şiddetin dili
Kılıçdaroğlu bugün İzmir'de
Burs alan öğrenci yönetime geçip mücadeleyi sürdürüyor
Bu haber 23 Şubat 2013, Cumartesi 10:26 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fotoğrafçılar "Foto Kabin"e karşı

Türkiye'nin 17 ilinhden gelen Fotoğrafçılar Odası başkanı sektörel sorunları ve resmi dairelere kurulan fotoğraf kabinlerinin yarattığı sıkıntıları tartıştı, yol haritası belirledi


 

Türkiye genelindeki Fotoğrafçılar Odaları, resmi dairelerde kurulan fotoğraf kabinlerinin yarattığı sorunu masaya yatırdı. Ülke çapında birlikte verecekleri mücadelenin yol haritasını belirlemek üzere İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin konferans salonunda dün yapılan toplantıya CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük iller de dahil olmak üzere 17 ilin oda başkanları katıldı.

 

İstanbul Fotoğrafçılar Odası Başkanı Saffet Kayhan, Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı Münacettin Öztürk, İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, İzmir Ticaret Odası Meclis Komitesi Üyesi Ali Aydoğan ve Adana Fotoğrafçılar Odası Başkanı Bünyamin Yüce'nin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Emniyet Müdürlüğü ve tapu dairelerinde pasaport işlemleri için kurulan fotoğraf kabinlerinin sektörü olumsuz yönde etkilediği belirtildi. İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz esnafın örgütlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Günümüzde fotoğrafçıların tek gelir kaynağı olan vesikalık çekimi de ellerinden aldılar. Devlet kurumları, bu işi daha ucuz yapıyor mesajını halka veriyor. Üstelik fotoğraf çekimlerindeki olası hatalarda vatandaşa bir daha fotoğraf çektirtiyorlar ve iki defa para almış oluyorlar. Biz fotoğrafçılar olarak örgütlenmeliyiz ve sesimizi duyurmalıyız. Biz her sene devlete vergi ödüyoruz. O zaman dükkanlarımızı kapatalım, vergilerimizi de geri versinler" dedi.


ESNAFIN ÖNÜ AÇILSIN

 

Gelişen teknolojinin işlerini zaten engellediğini belirten Oda başkanları, "Artık herkesin evinde bir fotoğraf makinesi var. Kimse artık baskı bile yaptırmıyor. Biz fotoğraf makinesi de satamıyoruz. Önümüzde büyük bir market engeli var. Fotoğrafçılar için düğün ve vesikalık çekimlerinden başka bir şey gelir kapısı olmuyor. Vesikalığı da devletin bizden alması işletmecilik yaptığını gösterir. Devlet esnafıyla rekabet etmez, aksine önünü açar. Ekmeğimizi elimizden almalarına sessiz kalmayacağız" şeklinde ifadelerde bulundular.

 

EMRİNİZDEYİM

 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise Oda Başkanlarına, gelişen teknolojinin, bu meslekte bazı sıkıntılar yaratmasına yol açsa bile, bir sanatçının fotoğrafa yansıttığı sanatını değiştiremeyeceğini belirterek, "Başta Bakanlar ve Başbakan olmak üzere sorunu herkese anlatmaya ve işbirliği içinde çözmeye hazırım. Hükümet bu sorundan haberdar, fakat ortada bir suskunluk olduğu çok açık. Her şeyin özelleştiği bu dönemlerde devleti paravan yaparak kamuda sizin emeğinizle oynanmasına müsade etmemek birinci görevimizdir. Ben bu konuda her zaman sizin yanınızdayım. Sesinizin daha net duyulması için isterseniz Oda Başkanları olarak gelin birlikte mecliste basın toplantısı yapalım. Önümüzdeki hafta sizler için gurup başkanlarından randevu alacağım ve ne zaman arzu ederseniz sesinizi birlikte duyururuz. Bu konuda her zaman emrinizdeyim" diye yanıt verdi. 

 

 

Haber: Gözde KAMAY

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Belediyenizin hizmetlerinden memnun musunuz?
Evet
Kararsızım
Hayır