Demirtaş: 'Halife olursun'  demişler o da inanmış
İzinsiz SMS'e para cezası geliyor
Bucaspor perişan oldu
Büyüksün Kaf Kaf
Bu haber 30 Kasım 2012, Cuma 09:28 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Efemçukuru'nda bugün eylem var

 

Efemçukuru'nda bulunan Tüprag Metal Madencilik Şirketi’nin altın arama maden işletmesine karşı çevreciler yeniden atağa geçti. Bugün madenin önünde yapılacak eylem ile işletmenin çevreyi yok etmeden gitmesi istenecek

 

Çevre mücadelesi, çıkan yargı kararları ve çalışmalar, eylemler ile sürekli gündeme gelen Efemçukuru’ndaki altın madenine karşı bugün bir eylem daha yapılacak. Efemçukuru ve Kavacık Köyleri Çevreyi Koruma Derneği'nin düzenlediği protestoda, Tüprag Metal Madencilik Şirketi’nin işlettiği altın madeninin doğayı daha fazla harap etmeden kapatılması istenecek. Yaklaşık bir ay önce kurulan Efemçukuru ve Kavacık Köyleri Çevreyi Koruma Derneği Başkanı ve aynı zamanda Kavacık Köyü Muhtarı olan Şinasi Köse, protestolarına neden olan olayın köyün çevresindeki derelerde balık ölümlerinin olduğunu açıkladı.


ANALİZLERDE SU KİRLİ ÇIKTI

 

Efemçukuru ve Kavacık Köyleri Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Köse, “Geçtiğimiz Mayıs ayında derelerimizde balıklar öldü. Yıllardır altın madenine karşı gelenlerin söylediği yaşamın yok olacağı söylemini somut olarak yaşadık. Suda analizlerin yapılması için çalışmalar yaptırdık. Temmuz ayında elimize ulaşan raporlar suyun kirliliğini bize kanıtladı. O zaman birlikte hareket etmek adına bir dernek kurmayı amaçladık. Yaklaşık bir ay önce derneğimizi kurduk. Artık eylemlerimize başlıyoruz. Yaşam alanımızın, değerli toprak ve suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz” dedi. Bugünkü eylem, Efemçukuru köyünün köylüden alınan arazilerinde kurulu olan altın madeninin önünde yapılacak. 

 

 

Haber: Figen BİCAN

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
Belediyenizin hizmetlerinden memnun musunuz?
Evet
Kararsızım
Hayır